Ubuntu
Ubuntu je Linux distribucija koja je uglavnom namenjena korišćenju na desktop računarima. Baziran na distribuciji Debijan, Ubuntu najviše pažnje posvećuje lakoći korišćenja, slobodi od ikakvih ograničenja, redovnom objavljivanju novih izdanja i lakoći instalacije. Ubuntu sponzoriše privatna kompanija južnoafričkog biznismena Marka Šatlvorta, Kanonikal. Naziv distribucije potiče od afričke ideologije ubuntu (otprilike - „humanost prema drugima“), mada su predložena i druga značenja.
Najnovije izdanje distribucije je verzija 7.10 (Gutsy Gibbon), koja je izdata 18. oktobra 2007. godine. Verzija 8.04 (Hardy Heron) bi po rasporedu trebalo da bude objavljena 19. aprila 2008. godine. Ubuntu teži da korišćenjem jedino slobodni softver prosečnom korisniku obezbedi istovremeno ažuran i stabilan operativni sistem.
Kubuntu i Xubuntu su zvanični potprojekti Ubuntu projekta, kojima je cilj da Ubuntu jezgru donesu KDE i Xfce desktop okruženja. Edubuntu je zvanični potprojekat „dizajniran za školsko okruženje, a koji bi trebao da bude podjednako podesan i da ga deca koriste kod kuće“.
Istorija i razvoj
Prvo izdanje Ubuntua je ugledalo svetlost dana 20. oktobra 2004. godine kao privremeno fork izdanje Debian GNU/Linux distribucije sa ciljem bržeg izdavanja verzija od Debiana, što doprinosi da uvek u sebi sadrži najsvežiji softver. Za razliku od drugih Debian fork-ova kao na primer Xandros, Linspire i Libranet, Canonical je ostao blizak Debian-ovoj filozofiji sa Ubuntu-om i koristi slobodan softver pre nego da se oslanja na ne slobodan.
Paketi za Ubuntu se obično baziraju na nestabilnim Debian paketima. Ubuntu koristi Debianovu alatku APT za upravljanje paketima. Debian i Ubuntu paketi nisu nužno međusobno kompatibilni. Nekoliko Ubuntu programera takođe održavaju neke ključne pakete na Debian-u, tako da unapređenja Ubuntu paketa doprinose unapređenju i kod Debianovih paketa, pre nego da samo budu objavljena
Planovi
Već postoje planovi za novo izdanje pod kodnim imenom Grumpy Groundhog. Planirano je da to bude trajno nestabilna i verzija za testiranje, koja preuzima najnovija izdanja raznih programa koji se isporučuju uz Ubuntu preko "kontrole revizija" (CVS). Ovo će omogućiti iskusnijim korisnicima, test korisnicima i programerima da testiraju poslednje verzije u tom trenutku dostupnog softvera, bez potrebe da sami prave pakete; takođe je planirano da omogući rano upozoravanje prilikom kompajliranja o greskama na raznim arhitekturama. Grumpy Groundhog još uvek nije izdat za javnost.
Finansiranje
Ubuntu trenutno finansira Mark Shuttleworth preko Canonical Ltd. Dana 8. jula 2005. Canonical je objavio otvaranje Ubuntu Zadužbine i obezbedio početna sredstva u vrednosti od 10 miliona američkih dolara. Svrha ove zadužbine je obezbeđivanje podrške i razvoja za sva buduća izdanja Ubuntu-a, ali zadužbina od 2006. postaje neaktivna. Mark Shuttleworth opisuje fondaciju kao alternativni fond finansiranja Ubuntu projekta u slučaju da Canonical prestane sa radom.