Grupa SMAK je autentični predstavnik PROGRESIVNOG ROKA čija se originalna muzika bazira na čvrstim rifovima i oni se koriste kao prostor za improvizacije sa jakim uporištem u Bluesu. Spojem indvidualnih kvaliteta naglašeno je korišćenje kontrapunkta.
Od 1971. kada je sastav imao svoj prvi nastup pa do 1992. postavu su činili: RADOMIR MIHAILOVIĆ TOČAK (gitara), SLOBODAN STOJANOVIĆ KEPA (bubnjevi), ZORAN MILANOVIĆ (bas) i u različitim periodima dvojica klavijaturista: LAZA RISTOVSKI i MIKI PETKOVSKI. Vokalni solista "prvog poluvremena" grupe SMAK je bio BORIS ARANĐELOVIĆ.
Grupa je negovala sopstveni stil bez posebnih uzora i bez obzira na trendove. Kompozicije su bile satkane od motiva koji su se ciklično ponavljali i nadovezivali tako da je njihova aranžmanska forma bila vrlo avangardna. Pevačke linije su tretirane kao ravnopravan deo instrumentarija.
Karakteristika srpskog jezika da ima mali broj jednosložnih reči neizbežno "lomi" tekstove pesama a tonaliteti kompozicija komponovanih na gitari uslovljavaju pevanje u visokom registru što je zajedno dovodilo do toga da tekst često nije bio razumljiv. S druge strane to je dodatno pojačavalo interes njihovih fanova za samu muziku tako da je SMAK ubrzo stekao status kultne grupe.
Bend je održao veliki broj koncerata, snimio i prodao više desetina hiljada nosača zvuka širom Evrope.
Od 1994. u Smaku se menja koncept postave grupe uslovljenog delimičnim ili potpunim povlačenjem pojedinih članova sa muzičke scene.
Tako umesto klavijatura u zvuku benda učestvuje još jedna gitara, MIKICA MILOSAVLJEVIĆ a iste godine pridodaje se još jedan komplet bubnjeva koje svira DEJAN STOJANOVIĆ KEPA Jr .
Na basu se pojavljuju VLADA SAMARDŽIĆ pa SALE MARKOVIĆ a kao vokalni solista DEJAN NAJDANOVIĆ.
Inovativni pristup muzici je takođe i dalje prisutan. Kompozitor Smakove muzike, R. M. Točak istrajava na originalnosti u pogledu dizajniranja muzičkih ideja postavljenih sada na osnovu koju čine dve gitare i poliritmički odnos dva bubnja koji im parira.
Novost je i to što je prvi album u ovoj postavi snimljen sa instrumentima naštimovanim stepen niže u odnosu na standardni štim što je dalo novu boju zvuku samog benda a pevača dovelo u lage u kojima se komotnije oseća.
Sledeći studijski album ih je vratio na "normalan" štim ali su sada reči potpuno izbačene pa se pevač Dejan Najdanović oprobao u Scat maniru pevanja.
SMAK-u se često pripisuju atributi vezani za Etno muziku što se može objasniti radovima gitariste R. M.Točka na sopstvenim projektima kao i zbog specifičnog muzičkog nasleđa.