Istorija
Starosedeoci Maroka su Berberi koji su i danas većinsko stanovništvo iako su sa Islamom prihvatili arapski jezik. Prvi kolonizatori ovog područja su bili Feničani čije je kolonije posle pada feničanskih gradova preuzela Kartagina. Kada su Rimljani osvojili Kartaginu 42. godine preuzeli su ove kolonije. 429. godine, Maroko osvajaju Vandali. 553. godine, ovu teritoriju osvaja Vizantija na vrhuncu svoje moći. Arapi su Maroko osvojili 682. godine i islamizovali sve stanovnike osim Jevreja. Maroko je Arapima služio kao glavna ispostava za osvajanje Španije i Portugala. Maroko postaje nezavisna arapsko-berberska islamska monarhija 789. godine dolaskom na vlast dinastije Idrisida. Maroko je tokom 12. i 13. veka postao carstvo koje je obuhvatalo i današnji Alžir, Tunis, Libiju i veliki deo Španije i Portugala. Ovo carstvo se raspalo posle poraza u ratu protiv Španije i građanskog rata između Berbera i Arapa. Oslabljeni Maroko je obnovljen tokom 16. i 17. veka, a za vrhunac kraljevine se smatra period kada je vladao Ahmed Prvi al-Mansur (1579.-1603.). Poslednji uspešni vladar Maroka je Ismail al-Hasani (1672.-1727) posle koga sledi period haosa i nazadovanja. Evropska osvajanja Maroka su počela 1415. godine Portugalskim osvajanjem Keute, a posle toga su se Španija i Portugal polako širili na teritoriji Maroka. Marokanci su tokom 16. i 17. veka povratili izgubljene teritorije, a za vreme 18. i 19. veka bili su najozloglašeniji gusari u Sredozemnom moru. Ovakva reputacija uvukla je Maroko u novi rat sa Španijom koji je izgubljen. 1904. Britanci se odriču svih prava na Maroko u korist Francuske i Maroko biva podeljen na francusku i špansku interestnu zonu. Ovo slaganje Evropljana oko Maroka je trajalo kratko jer je pravo na ovu teritoriju tražila Nemačka. Nemci su 1911. pokušali da izazovu ustanak protiv Francuza u Maroku, ali je plan propao i Nemci su se odrekli prava na ovu teritoriju. 1912., sultan priznaje francuski protektorat u francuskoj interestnoj zoni. 1921. godine počinje ustanak u Španskom Maroku koji je predvodio Abd el-Krim. Abd je proterao Špance iz Maroka i zatim napao Francuze. Francuzi i Španci su zajedničkim snagama porazili pobunjenike 1926. godine i potpuno ugušili ustanak 1934. Francuska vlast u Maroku podržala je Nemačku u drugom svetskom ratu ali su Maroko 1942. godine okupirali Amerikanci. Maroko je dobio nezavisnost i ujedinjenje 1956. i prvi sultan je bio Muhamed Peti. Muhamed se proglasio za kralja sledeće godine. Njegov naslednik, Hasan Drugi, uveo je diktaturu u Maroku i podržavao Arape u sukobu protiv Izraela. 1976. godine, Španci napuštaju Zapadnu Saharu i ostavljaju delove ove teritorije Maroku i Mauritaniji. Odmah je usledila pobune i proglašenje nezavisnosti Zapadne Sahare. Mauritanija se povukla, ali je Maroko nastavio rat za Zapadnu Saharu. Primirje je potpisano 1991. godine. Današnji kralj je Hasanov sin, Muhamed Šesti, koji je na vlast došao 1999. godine.
Geografija
Kraljevina na krajnjem zapadu Severne Afrike. Izlazi na Sredozemno more i Atlantski okean, a na kopnu se graniči sa Alžirom i Zapadnom Saharom. Gradovi Keuta i Meljila na severnoj obali su u Španskom posedu. Planine Maroka, Atlaske i Er Rif, su najviše u Severnoj Africi. Ravnice Maroka su nejveće u Severnoj Africi. Najvažnije reke su Muluja i Sebu. Klima je suptropska u ravnicama i planinska na planinama.
Kultura
Najraniji uticaji koji definišu kulturu današnjeg Maroka su uticaji drevnih civilizacija: Feničana, Grka, Kartagine i Rima. Rimljani su ostavili najviše tragova i doneli hrišćansku kulturu, ali su još veći uticaj imali Arapi koji su doneli islamsku kulturu. Na ples su najviše uticale kulture Zapadne Afrike. Iz kolonijalnog perioda, najjači uticaj je Francuski.
Hrana i piće
Tradicionalna jela su "harira" - čorba od ovčeg ili goveđeg mesa, "kefta" - ćufta, "tadžine" - jelo od različitih vrsta mesta sa bedemom. Često se sprema i riba, najčešće kuvana. Nacionalno piće je čaj od mente. Svinjetina i alkoholna pića su verski zabranjena ali ne i zakonom. Kazablanka
Kazablanka se nalazi na obali Atlanskog okeana, u zapadnom delu Maroka.